استفاده از رویکرد تمرین بازیابی در کلاس درس

 

تئوری تمرین بازیابی چیست؟

تمرین بازیابی، فراخوانی اطلاعات از حافظه با کمترین نشانه است. آزمون­‌های ساده (مانند سؤالات فردی یا امتحان‌­های کوتاه) معمولا روش­‌هایی از تمرین بازیابی هستند. این نوع آزمون­ها مستلزم این هستند که دانش‌­آموزان درباره اطلاعاتی که قبلا یادگرفته‌­اند فکر کرده و آن­ها به یاد آورند. به این ترتیب، این نوع آزمون­‌ها هم نوعی استراتژی برای یادگیری هستند و هم می­‌توانند یادگیری را ارزیابی کنند. مطالعاتی که درباره تمرین بازیابی انجام گرفته است حاکی از آن است که سنجش موارد یادگیری از طریق آزمون، استراتژی یادگیری بهتری نسبت به مطالعه چندباره یا مرور اطلاعات یکسان است.

علوم شناختی به ما می­‌گوید که حافظه دارای نقاط قوتی است. این نقاط قوت اشاره به این موضوع دارد که اطلاعات به راحتی قابل به یادآوردن هستند و هم­چنین به طور عمیق در ذهن نقش می‌­بندند.  وقتی که محتوایی مورد مطالعه قرار می­‌گیرد و سپس به یاد آورده می‌­شود، هر دو این نقاط قوت افزایش پیدا می­‌کنند؛ به این معنی که دسترسی به اطلاعات راحت­‌تر می­‌شود و این اطلاعات در ذهن ما با دوام‌­تر خواهند بود.

تمرین بازیابی از طریق آزمودن اطلاعاتی که قبلا آموخته شده‌­اند، حافظه­ دانش­‌آموزان را برای محتوا و اطلاعات اساسی و کلیدی بهبود می‌­بخشد. هم­چنین پروسه‌ی آزمون، دانش‌­آموزان را از نقاط ضعف حافظه‌­شان و مشکلاتی که در فهم مطالب داشته­‌اند، آگاه می­‌کند. درنتیجه، اینکه دانش­‌آموزان یادگیری خود را مورد ارزیابی قرار دهند منجر به استفاده از استراتژی­‌هایی می­‌شود که به بهبود آن­ها کمک می­‌کند.

معلمان چطور از تمرین بازیابی در کلاس درس استفاده می‌کنند؟

معمول­‌ترین شیوه به‌­کار­گیری تمرین بازیابی استفاده از آزمون­‌های کوتاهی است که دانش‌­آموزان را تشویق می­‌کند تا اطلاعات را از حافظه بلند مدت خود فراخوانی کنند. تمرین بازیابی در نقطه مقابل مرور مطالب قرار می­‌گیرد. در تکنیک مرور مطالب معلم به جای اینکه از دانش‌­آموزان بخواهد تا خودشان مطالب را به یادآورند، مواردی که قبلا تدریس شده است را مرور می‌کند.

امتحانات ساده که در تکنیک تمرین بازیابی استفاده می­‌شوند انواع متنوعی دارند که در ادامه به صورت تیتروار به برخی از آن­ها اشاره می­‌کنیم:

  • سؤالات چند گزینه­‌ای

  • سؤالات پاسخ کوتاه

  • حل­-مسئله­‌های کوتاه

  • سؤالات صحیح و غلط

  • نام­‌گذاری نمودارها

  • شناسایی تصاویر

  • از حفظ گفتن تعاریف یا نقل­‌قول­‌ها

  • تولید لیست

تمرین بازیابی ممکن است با رویکردهای دیگر نیز ترکیب شود، برای مثال می­‌توان به نتایج آزمون­‌های ساده، فیدبک­ ارائه داد.

 

یک مثال کاربردی:

خانم احمدی در ابتدای جلسه کلاس آلمانی، از دانش­‌آموزان می‌­خواهد تا به مواردی که در هفته گذشته یادگرفته‌­اند فکر کرده و هر تعداد اسم حیوان به آلمانی را که می‌­توانند به یادآورند و بر روی کاغذ بنویسند. 

 

در این مقاله به تکنیک تمرین بازیابی پرداختیم و آن را تعریف کرده و مثالی از کاربرد آن در کلاس درس را نیز ارائه دادیم. در مقالات بعدی به دیگر تکنیک­‌های علوم شناختی که در کلاس درس قابل استفاده هستند اشاره خواهیم کرد.

 

 

 

  •  این مطلب با عنوان COGNITIVE SCIENCE APROACHES IN THE CLASSROOM: A REVIEW OF THE EVIDENCE در وبسایت educationendowmentfoundation منتشر شده و با عنوان «استفاده از رویکرد تمرین بازیابی در کلاس درس» توسط نسترن کاظمیان، پژوهشگر حوزه‌ی علوم شناختی، ترجمه شده است. وب سایت راهنما آکادمی آن را در تاریخ 17 مهر1400 با همان عنوان منتشر کرده است.

 

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش