توانمندی ها

در چه کاری خیلی عالی هستید؟

چه کاری را بدون کمک و یا گذراندن کلاس های تخصصی به راحتی می توانید انجام بدید؟

 

توانمندی های ما کدام اند؟

توانمندی های اساسی و خاص ما آنهایی است که خود به خود و بدون فشار و برنامه ریزی  و گذراندن دوره های آموزشی سخت و فشرده در ما دیده می شود  و ما آنها را به آسانی و با حداقل انرژی می توانیم از خود بروز دهیم.

در همه شرایط با تکیه بر توانمندی هایمان به درجات بالا تری از سلامت، شادمانی و کامیابی و سعادت دست یابیم.

تحقیقات و یافته های جدید روانشناسی مثبت گرا نشان می دهد که پذیرش ضعف های نسبی خود و تمرکز بیشتر انرژی برای استفاده ی بهینه از توانمندی های مثبت اغلب برای ما سودمند تر است و نتایج بهتری به بار می آورد.

بسیاری از دانش آموزان وقتی به توانمندی های خاص خود توجه می کنند، بسیاری از جنبه های زندگی از جمله سطح کلی عملکرد و میزان شادمانی و کامیابی آنان بطور چشمگیری بهبود می یابد.

گرچه تلاش برای ارتقاء و بهبود توانمندی هایمان تحسین برانگیز است ولی صرف زمان زیاد برای بهبود ویژگی های شخصیتی و عملکردی (که در آن خیلی خوب نیستیم) ممکن است کارایی و بهره وری چندانی نداشته باشد.

شما نیز همانند هر انسان دیگری در جهان در حوزه هایی بسیار خوب و عالی هستید، در قلمروهایی متوسط  و در حوزه هایی ضعیف عمل می کنید. حتی نوابغی مانند گراهام بل و انیشتین هم فقط در حوزه هایی خاص قوی بودند. در حوزه هایی هم بسیار ضعیف بودند و در جنبه هایی مانند دیگران در سطح متوسط بودند. مثلا انیشتین هرگز نتوانست رانندگی یاد بگیرد و یا گراهام بل با تمام نبوغ اش، شم اقتصادی و سرمایه گذاری نداشت. و برخی دانش آموزان در درس و مشق و فعالیت های علمی آموزشی بسیار خوب است ممکن است در مهارت ورزشی ضعیف باشد و اصلا نتواند بازی با توپ را انجام دهد. و یا دانش آموزی که در ریاضیات و یادگیری فرمول فیزیک عالی است از حفظ یک خط شعر ناتوان است.

 

آیا شما جزء افرادی هستید که به جای تقویت نقاط قوت به تقویت نقاط ضعف می پردازید؟

 

رسیدن به احساس بهزیستی:

برای دستیابی به شادمانی درونی و احساس رضایتمندی و بهزیستی نیازی نداریم که روی نقاط ضعف خود، کار و آنها را تقویت کنیم. بهتر است که در آغاز توانمندی های خود را بشناسیم و سپس سعی کنیم این توانمندی ها را هر روز بیشتر در تمام قلمروهای زندگیمان به کار بگیریم. در آن صورت هم پیشرفت بیشتری می کنیم و هم احساس شکوفایی و رضایتمندی بیشتری را تجربه می کنیم. ترکیب همین دو احساس درونی است که زمینه ساز اصلی بهزیستی ماست.

رتبه بندی کردن توانمندی های خاص:

مهم تعداد توانمندی ها و یا کم بودن نقاط ضعف نیست بلکه مهم، میزان بکار گیری این توانمندی ها در قلمروهای گوناگون زندگی اعم از خانواده، دوستان، اجتماع، شغل و در شرایط گوناگون زندگی: به هنگام صلح و آرامش، در زمان تعارض و درگیری، در زمان هایی که زیر فشار مالی یا فشارهای عصبی هستیم، زمانی که چیزی ما را به چالش می کشد، زمانی که باید تصمیمات مهمی بگیریم است.

بیشتر افراد موفق و کامیاب فقط در پنج یا شش عدد از این توانمندی ها عالی اند ولی آنچه تفاوت بزرگ آنها با ناکامان و یا افراد متوسط را باعث می شود تمرکز و بکارگیری مدام این توانمندی ها در فعالیت روزانه و درسی و حرفه ای خود است.

1)هیچ توانمندی ای ضرورتا بهتر یا بدتر از دیگری نیست.

2)ممکن است انتخاب کنید که بر سه تا پنج توانمندی برتر خود تمرکز کنید ولی این موضوع به این معنا نیست که بیست توانمندی دیگر اهمیت ندارند.

توصیه مهم: به جای نگرانی بی مورد در مورد نقاط ضعفتان، آنها را در پرتو توانمندی های خاص خود بپذیرید و آن میزان وقت و انرژی را که می خواستید صرف این نگرانی ها کنید برای ارتقای توانمندی هایتان به کار بگیرید و فقط گاهگاه زمان بسیار محدودی را برای رفع نقاط ضعف خود اختصاص دهید.

زندگی کردن براساس توانمندی های خاص:

پروفسور سلیگمن:"اگر چنین باور داشته باشیم که غیر از پرورش و بکارگیری فعال توانمندی ها و فضایل فردی، می توانیم راه میانبر دیگری به سوی شادمانی و خشنودی اصیل پیدا می کنی ما ما نیز به فوج عظیم جمعیتی می پیوندیم که در اوج برخورداری از ثروت و رفاه فراوان، در فقر و تنگدستی معنوی و احساس عمیق ناخشنودی شخصی و خصیصه های نیکو، به پوچی، بیهودگی و خمودی، افسردگی و سطحی نگری منتهی شده و هر چه از عمرمان می گذرد هر روز بی قرارتر و ناآرام تر از گذشته می شویم."

پس تصمیم بگیریم به این جمعیت عظیم نپیوندیم و از این لحظه برای تقویت توانمندی های خود برنامه ریزی و عمل کنیم.

 

"کار نیکو کردن از پر کردن است."

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش