روتین سازی

راه­هایی برای رسیدن به عادت­های جدید

 

عادات روزانه‌ی­ ما که در حدود نیمی از شبانه‌روز ما را به خود اختصاص می‌دهند، روتین­های ما هستند.

 به‌نوعی همین رفتارها ذره‌ذره «ما» را شکل می‌دهند. دستاوردها و شکست­های ما در گروی همین عادات هستند.

باید بدانیم هیچ موفقیتی اتفاقی و با سرعت رخ نمی­دهد؛ به قول معروف «یک شبه نمی­شود راه صد ساله را پیمود». ما در راهنما آکادمی با بررسی عادات روزانه‌ی موفق‌ترین افراد جهان در حوزه‌ها­ی مختلف، به شما این امکان را می­دهیم که از برنامه‌ی روزانه‌ی بزرگان آگاه شوید تا بتوانید از آن­ها برای زندگی خود الگوبرداری کنید. افراد موفق از ساعات خواب تا نحوه­ی مطالعه و از همه مهم‌تر نحوه­ی اندیشیدن‌شان قابل توجه است و هر کدام از ما در هر عرصه‌ای که علاقه‌مند هستیم می­توانیم از آن‌ها ایده‌هایی را بگیریم.

تکنیک های ساختن عادات:

1.سه هفته (21 روز) زمان لازم است تا یک رفتار جدید به‌شکل خودکار به عادات ما اضافه شود و یا یک رفتاری که آن را نمی‌پسندیم از برنامه‌ی روزانه‌ی ما حذف شود.

پس باید عادت جدید را بنویسیم و هر روز آن را انجام دهیم و بعد در دفتر برنامه‌ریزی یا تقویم روزانه‌ی خود انجام آن را علامت بزنیم.

تکنیک طلایی در بخش برنامه‌ریزی عادات:

افزودن عادتی که می‌خواهیم آن را ایجاد کنیم به عادتی که از قبل داشته‌ایم.

مثلا اگر می‌خواهیم پانزده دقیقه کتاب‌خوانی را به برنامه‌ی روزانه‌ی خود اضافه کنیم آن را به مسواک شبانه متصل کنیم تا به انجام بهتر فعالیت مستمر کتاب‌خوانی کمک کنیم. یعنی هر شب بعد از مسواک زدن به مدت پانزده دقیقه کتاب مورد نظرمان را بخوانیم.

((در حقیقت این کار جدید و سخت کم‌کم مانند همان مسواک زدن، که به آن عادت کرده‌ایم و به صورت ناخودآگاه انجام می­‌دهیم، از سیستم خودآگاه‌مان به ناخودآگاه خواهد رفت و جزء عادات روزانه‌ی ما خواهد شد))

2.توجه به تکرار هر روز عادت جدید

مثلا اگر می­خواهیم روزی پنج لغت زبان انگلیسی حفظ کنیم، با استمرار در دوره‌ی لغات و خواندن لغات جدید، با همین روش در یک سال می­توانیم حدود 1800 کلمه یاد بگیریم که خود برای یادگیری یک زبان جدید تا حدی کافی است.

3.ساده‌سازی:

ساختن و از آن مهم‌تر حفظ عادت جدید برای همه ما سخت است و ذهن ما در برابر آن مقاومت می­کند.

ساده‌سازی بسیار به ما کمک می­کند تا عادتی را برای خود بسازیم.

به‌طور مثال اگر می­ خواهیم روزی 2 ساعت مطالعه به برنامه‌ی روزانه‌ی خود اضافه کنیم بهتر است که از روزی 30 دقیقه آغاز کنیم و هر هفته 30 دقیقه به آن بیفزاییم.

4. یادآوری روزانه:

دو هفته­ی اول انجام هر عادت جدید سخت و دشوار است. پس هر روز  انجام عادت جدید را به خودمان یادآوری کنیم.

مثلا با چسباندن استیکرهای رنگی به درب یخچال و حتی روی میز کارمان، می­توانیم این یادآوری را به خود انجام دهیم و بعد از اتمام آن کار، هر روز در دفتر برنامه‌ریزی یا تقویم روزانه‌ی خود انجام آن را علامت بزنیم.

5. مکان و زمان:

انتخاب زمان و محل مشخص و مناسب با هر فعالیت یکی از بیشترین تاثیرها را در ساخت عادت جدید می­گذارد. عوامل متعددی در این امر موثر است.

(( طبق تحقیقات به عمل آمده بیشتر افرادی که باشگاه­های نزدیک به منزل را برای ورزش روزانه‌ی خود انتخاب می­کنند در طولانی مدت ورزش خود را ادامه می­دهند.))

*خاطرم هست یکی از ورزشکارانم باشگاه شیک و معروفی را که حدودا 30 دقیقه‌ای با منزلش فاصله داشت برای بار چندم ثبت‌نام کرده بود و بعد از چند جلسه دوباره از رفتن به باشگاه و انجام برنامه‌ی تمرین ورزشی‌اش منصرف شده بود. در نهایت با انتخاب باشگاهی که پیاده از خانه­شان حدود 10 دقیقه راه بود توانست به ایده آل وزنی و بدنی خود برسد. درست است که باشگاه کوچک بود و آن امکانات باشگاه دورتر را هم نداشت ولی عامل استمرار باعث پیشرفت او شده بود.  

همین مثال برای امور دیگر هم مصداق دارد. مثلا اگر در اتاق مطالعه یا کتابخانه در زمانی مشخص خود را مقید به مطالعه کنیم، حضور در آن محیط آمادگی ذهنی ما را برای انجام فعالیت مربوط بالا می­برد. چون ذهن ما می­‌داند که این فضا برای مطالعه است و ما در این محیط می­خواهیم برای انجام کاری مشخص متمرکز باشیم.

6.حتما پاداش برای خود در نظر بگیرید:

حفظ انگیزه برای انجام عادت بسیار کمک‌کننده است. یکی از راهکارهای آن در نظر گرفتن جایزه‌ای برای خود بعد از انجام قسمتی از کار یا اتمام مرحله‌ای از آن است.

قرار نیست جایزه را چیز خاصی در نظر بگیریم.

به‌طورمثال اگر یک هفته تمرینات ورزشی‌مان را انجام دادیم یا کلمات زبانی را که برای این هفته انتخاب کرده بودیم، حفظ کردیم در آخر هفته خود را به یک بستنی یا نوشیدنی مورد علاقه‌مان مهمان کنیم. یا اگر رژیم خاصی را پیروی می­کنیم یک وعده در هفته را به غذای مورد علاقه‌مان اختصاص دهیم.

7.کمال‌گرایی را رها کنید:

تجربه به من ثابت کرده که افراد در انجام هر کاری در زندگی با کمال‌گرایی، انجام آن کار را برای خودشان سخت می­کنند. افرادی هستند که اغلب انجام کارهای جدید را به علت همین کمال‌گرایی منفی به سرانجام نمی­رسانند و سرخورده به دنبال کار بعد می­روند. باید بدانیم هیچ‌یک از ما در هیچ جایگاهی بدون اشتباه نیستیم. حتی قهرمانان المپیک در رشته‌ی پرتاب دیسک هم خیلی اوقات چند پرتاب‌شان به خطا می­رود تا یک پرتاب موفق و رکوردشکن را از خود به‌جا‌می­گذارند. بهتر است بدانیم اشتباهات ما اگر برای‌مان تجربه شوند و ما بتوانیم آن‌ها را در مسیر خود اصلاح­شان کنیم، پله‌های پیشرفت و ترقی ما خواهند شد. به یاد اظهارنظری از مایکل جردن بسکتبالست افسانه­ای آمریکایی می‌افتم که می‌گوید: «من بیش از 9 هزار پرتاب را در دوران بازی‌ام از دست دادم. حدود 300 بازی را باختم. 26 بار می‌توانستم با پرتابم باعث برد تیم شوم اما پرتاب را از دست دادم. من بارها شکست خوردم و به همین خاطر موفق شدم.»

8. چشم‌پوشی و اراده

معجون چشم‌پوشی و اراده مکمل هم هستند و ابزار بسیاری از موفقیت­ها.

اگر اصل‌گرایی* را اولویت خود قرار دهیم و کارهای اضافه را، که در حقیقت دلیل اضافه بودن‌شان در اولویت نبودن‌شان هست، کنار بگذاریم، باید گفت که کاری بزرگ انجام داده‌ایم.

رسیدن و زمان گذاشتن برای کار اصلی بسیار حائز اهمیت است چون همه‌ی ما زمان و انرژی محدودی داریم.

پس باید روش چشم‌پوشی از کارهایی که در حال حاضر در اولویت‌مان نیستند را به کار بگیریم و بدانیم در هر زمان اولویت ما می­تواند یک چیز باشد.

اراده و چشم‌پوشی آنجایی به ما کمک می­کنند که دیگران ایستاده‌اند. اگر قرار است 5 صبح بیدار شویم و به کوه برویم باید بدانیم لازمه آن چشم‌پوشی از لذت خواب تا ساعت 9 است. چون قرار است ساعت 9 در قله باشیم.

*اصل‌گرایی به ما می­گوید یک مسیر را به‌جای ده مسیر انتخاب کنیم و حاشیه­ها را حذف کنیم تا بتوانیم به مقصد خود برسیم.

 

محمدعلی کیهانی          

سبد خرید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش